Zróżnicowanie stali stopowych

Łączenie różnych materiałów ze sobą w taki sposób, żeby uzyskać konkretny efekt, jest dla człowieka czymś doskonale znanym, bo przecież już nasi przodkowie postępowali w ten sposób. Trzeba przyznać, że jednak dzisiaj potrafimy to robić w zupełnie inny sposób niż oni między innymi dlatego, że doskonale rozumiemy, czym są konkretne pierwiastki chemiczne i jakie dokładnie właściwości te pierwiastki posiadają. Taka wiedza w połączeniu z narzędziami, które umożliwiają nam bardzo precyzyjne dawkowanie takich składników, przynosi pozytywne efekty. Stopy stali to najlepszy tego przykład.

Ze stopów stali korzystamy dosłownie wszyscy

stopowa 42crmo4Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że to, co aktualnie nazywamy stalą. Stal jest tak naprawdę perfekcyjnym połączeniem wielu różnych składników. Przecież w niektórych sytuacjach stal potrafi mieć skrajnie różne właściwości. Na przykład stal wykorzystywana do produkcji różnych noży kuchennych musi być taka, żeby te noże dało się z łatwością ostrzyć, a jednocześnie przecież na takich przyborach kuchennych nigdy nie może pojawiać się rdza czy inne tego typu rzeczy. Właśnie dlatego każdy przypadek takiej stali należy analizować odrębnie. Stal stopowa 42crmo4 nabiera naprawdę wyjątkowych właściwości właśnie poprzez specjalne dodatki w postaci różnych pierwiastków. To skład chemiczny w sposób bezpośredni decyduje również o tym, jak należy konkretną stal obrabiać tak, żeby osiągnąć dobry efekt. Procesem, który jest możliwy w tym konkretnym przypadku, będzie przede wszystkim hartowanie, bo tę stal można hartować zarówno w wodzie, jak i oleju. Naturalnie wkłada się ją do tej cieczy dopiero po rozgrzaniu do odpowiedniej temperatury, bo w ten sposób nabiera wyjątkowych właściwości, które dotyczą między innymi twardości i odporności na niektóre rodzaje naprężeń.

Z punktu widzenia konstruktora bardzo ważne jest to, że taka stal nabiera tych właściwości nie tylko na samej powierzchni, ale również w dużo głębszych warstwach. Dzięki takim stopom jak ten przedstawiony powyżej możliwe jest między innymi tworzenie konstrukcji, które muszą wytrzymywać duże naprężenia. Z tej konkretnej stali produkuje się aktualnie na szeroką skalę wały napędowe, części do maszyn, a także średnie i duże elementy różnych konstrukcji o bardzo zróżnicowanych kształtach.