Zastosowania tuszy pigmentowych

W obecnych czasach drukarki mają znacznie więcej zastosowań, poza tymi typowo biurowymi. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie wynalezienie zupełnie nowych typów drukarek i tuszy. Dzięki nim, można drukować na bardzo różnych powierzchniach, nawet tych nie wchłaniających tuszy.

Zalety atramentów pigmentowych

atrament pigmentowy do drukuWraz z biegiem czasu, drukarki zaczęły zdobywać coraz więcej zastosowań, poza tymi typowo biurowymi. Nie byłoby to jednak oczywiście możliwe, gdyby nie nowe rodzaje tuszy jak i drukarek. Szczególnie atrament pigmentowy do druku wpłynął na to, ze druk zaczął zyskiwać coraz więcej zastosowań, również na przykład w produkcji. Atrament pigmentowy jest znacznie bardziej zaawansowany technologicznie niż tusze wodne. Ten typ tuszu nie wchłania się w powierzchnię, na której ma powstać druk, ale zastyga na niej. Właśnie dzięki temu możliwe jest od niedawna tworzenia nadruków na praktycznie dowolnej powierzchni, od drewna, poprzez tworzywa sztuczne, aż po szkło. Dzięki temu, druk zaczął być wykorzystywany przede wszystkim do tworzenia różnego rodzaju oznaczeń. Oznaczenia takie sa wiązane na przykład z elektroniką, ale te zmowa tutaj o oznaczeniach typowo reklamowych, które często są nanoszone na drobniejsze przedmioty. Atramenty pigmentowe są jednak wykorzystywane również do druku na papierze. Mowa tutaj przede wszystkim o wydruku plakatów, dyplomów i innych materiałów, od których wymaga się większej wytrzymałości, niż od typowych dokumentów, szczególnie na blakniecie.

Nowe rodzaje tuszy i atramentów do drukarek sprawiają, że uzyskują one coraz więcej różnych zastosowań. Coraz częściej te urządzenia stosowane sa na przykład w branży produkcyjnej. Oczywiście, kluczowe jest dobranie odpowiedniej metody wydruku, jak również drukarki.