Wybór prezentów na święta

Okres świąt Bożego Narodzenia jest czasem obdarowywania bliskich osób podarunkami. I choć wszystkie prezenty powinny cieszyć, to wiele osób obawia się zakupu nietrafionych podarunków. Przeprowadzone badania wskazują, że wiele osób ma tendencję do przeceniania własnej zdolności kupowania trafnych prezentów, uznając słuszność swoich wyborów. Z tego powodu mogą pojawić się wątpliwości odnośnie tego, w jaki sposób wybierać podarunki, które będą sprawiały radość osobie obdarowanej oraz będą jej służyły długi czas.

Wykorzystujemy pomysły na prezenty świąteczne

ciekawe prezenty na świętaZgodnie z badaniami psychologicznymi, w czasie wręczania danej osobie prezentu, należy brać pod uwagę dwa cele. Pierwszy, niezwykle istotny, to chęć uszczęśliwienia odbiorcy. Prezentu nie powinno się wybierać pod własny gust, ale trafić w oczekiwania drugiej osoby. Czasami może to więc oznaczać zakup czegoś, co w naszym mniemaniu będzie nieciekawe czy niepotrzebne. Jeżeli jednak wiemy, iż druga osoba się z tego ucieszy, nie powinniśmy mieć jakichkolwiek wątpliwości. Warto wybierać ciekawe prezenty na święta. Drugim istotnym celem podarunków powinno być wzmocnienie wzajemnych relacji. Z tego powodu często staramy się podarować coś, co będzie zapadało w pamięć albo wiązało się z miłymi wspomnieniami. Wartość sentymentalna podarunku w takim wypadku może przewyższać wartość materialną, co ostatecznie może świadczyć o tym, że bardzo dobrze znamy jego odbiorcę. Za najmniej elegancką formę prezentu uznawana jest gotówka, ponieważ nie wymaga ani wysiłku ani kreatywności. Z drugiej strony w przypadku, kiedy ktoś woli otrzymać pieniądze, warto to uszanować. Dobrą alternatywą dla gotówki może być karta podarunkowa, która jednak jest często wykorzystywana jako ostateczność. Wielu darczyńców ma także tendencję do przeceniania faktu, iż droższe podarunki będą przyjmowane jako te, które są lepiej przemyślane.

Kupowanie prezentów u wielu osób może wywołać niepokój. Nieodpowiednio dobrany podarunek nie pogłębi bowiem wzajemnej relacji oraz może okazać się bezużyteczny. Z tego powodu w przypadku, kiedy otrzymamy nietrafiony prezent, również nie powinniśmy okazywać niezadowolenia. Wypada w takim przypadku za niego podziękować oraz znaleźć tak sposób, który umożliwi jego wykorzystanie. Warto bowiem mieć świadomość, że nawet jeśli prezent nie spełnia naszych oczekiwań, to jednocześnie druga osoba się starała.