Wspinanie się tylko z odpowiednim ekwipunkiem – buty

Wspinaczka to jedna z ulubionych aktywności dziecięcych. Mozolne dźwiganie się na górę trwa od pierwszych miesięcy życia. Początkowo samo podnoszenie się do pozycji pionowej wykorzystujące opieranie się o inne przedmioty, potem – wdrapywanie się na różnorodne domowe przeszkody, wreszcie wchodzenie na drzewa i ścianki rozstawione na placach zabaw. Rozwojowi dziecięcej pasji mogą sprzyjać nie tylko bajkowe i pomysłowo wykonane miejsca, lecz przede wszystkim wygodna i estetyczna odzież, a szczególnie buty. Ładne i kolorowe obuwie  zachęca najmłodszych do aktywności oraz znakomicie pomaga praktykować ją przez dłuższy czas.

Jakie obuwie wspinaczkowe dla dzieci?  

ładne buty wspinaczkowe dla dzieciObuwie do wspinania się dla dzieci powinno przede wszystkim cechować się dużym stopniem giętkości. Buty do wspinaczki nie mogą być tym samym rodzajem, który służy do biegania czy uprawiania innego sportu. Specyfika aktywności na ściance zmusza nogi i stopy do całkowicie wyjątkowej pracy. Stopa w czasie wspinaczki musi poszukiwać skałki do oparcia, wyczuwać jej rozmiar i kształt, szacować możliwość utrzymania na niej ciężaru ciała. Sztywna i mało plastyczna podeszwa niestety utrudnia właściwą prace stopom, blokuje odpowiednie doznania sensualne i zmienia całą aktywność. Oprócz miękkości zaletą butów do wdrapywania się jest ich solidność i trwałość. Dobre buty wspinaczkowe muszą być wykonane tak, by ochraniać stopę, która podczas tej formy aktywności jest wyjątkowo narażona na otarcia i innego rodzaju obrażenia. Ostatnią z ważnych cech butów dziecięcych do sportów na ściance jest ich atrakcyjność wizualna. Tylko ładne buty wspinaczkowe dla dzieci pomogą zachęcić do tej trudnej, ale wyjątkowo pożytecznej zdrowotnie aktywności. Szczególnie dziewczynki może nakłonić do uprawiania tej dyscypliny możliwość posiadania prawdziwie designerskich butów. Ciekawy wzór pozwala szybko zaimponować otoczeniu i sprawić, by podziwiało dziecko nie tylko za jego umiejętności, lecz także za sposób, w jaki się prezentuje.

Buty to ważne zagadnienie dla każdego sportowca, również dla tego najmniejszego. Bez względu na to, czy daną dyscyplinę uprawia się z zacięciem do osiągania dużych sukcesów, czy tylko rekreacyjnie – to właśnie buty wpływają na sposób wykonywania ćwiczeń, decydują o ich łatwości czy trudności, chronią przed obrażeniami lub ułatwiają ich powstawanie. Dobre obuwie, ze względu na wspomaganie pracy stopy przyczynia się do powstawania satysfakcji z wykonywanej aktywności lub zniechęca, dlatego ważne jest tak, by już dla dziecka wybierać tylko najlepsze modele.