Koło to najstarszy wynalazek siata. Śmiało można powiedzieć, że od niego wszystko się zaczęło. To dzięki niemu rozpoczął się rozwój cywilizacji. Koło było znane już w starożytności. Technologia kół zębatych przechodziła kolejne stulecia znajdując to co nowsze zastosowanie ułatwiając człowiekowi życie codzienne.
Prostota kół zębatych
Początkowo z grupowania kół zębatych korzystali głównie zegarmistrzowie. Po tym jak miała miejsce rewolucja przemysłowa wiek XVIII i XIX zmienił całkowicie efektywność koła zębatego. Przekładnia zębata była szeroko stosowana w przemyśle zaraz po wynalezieniu maszyny parowej. I tak jest do dzisiaj. Potem koło zębate znalazło zastosowanie w turbinach, skrzyniach biegów, silnikach spalinowych i elektrycznych, w końcu sięgnęła po nie branża lotnicza. Przez lata jednak koło zębate było poprawiane, modernizowane a to za sprawą nowych sposobów na obróbkę metalu oraz powstanie precyzyjnych narzędzi. W XX wieku przekładnie zębate zostały do perfekcji udoskonalone i stały się fundamentem działania niemalże wszystkich maszyn. Te przekładnie zębate, które produkowane są obecnie przedstawiają sobą niemalże doskonały mechanizm, co gwarantuje jego wysoką sprawność. Dodatkowo cały mechanizm z biegiem lat uległ miniaturyzacji. Dzięki temu mogą być umieszczane w małych skrzynkach, a przez to być stosowne praktycznie w dowolnej maszynie, pojeździe czy urządzeniu elektrycznym. Budowa koła zębatego jest bardzo prosta. Składa się ono z trzech elementów: wieńca zębatego, piasty i łącznika. Jeśli kolo jest małej średnicy to wieniec zębaty spełnia rolę piasty. Ten rodzaj koła to zębnik. Aby mechanizm sprawnie funkcjonował niezbędny jest odpowiedni dobór kół, który najlepiej zlecić specjaliście. Dokona on poszczególnych pomiarów, dzięki którym koła będą przenosić w sposób stały i równomierny ruch. Działając praktycznie bez hałasu, ich eksploatacja jest wieloletnia.
Dzisiejszych czasach nie można już sobie wyobrazić funkcjonowania społeczeństwa i przemysłu bez przekładni. Bez niej nie istniała by dziś motoryzacja, lotnictwo, rolnictwo a także maszyny budowlane czy nawet sprzęt AGD. Nawet w najcenniejszych zegarkach stosowane jest to właśnie rozwiązanie. Ciekawe, że jest te mechanizm, który przetrwał tysiące lat jest nadal używany.