Utylizacja opon pochodzących ze sprzętu rolniczego

Na wielu polach ziemie uprawia wiele rodzajów maszyn. Rolnictwo jest obecnie bardzo zmechanizowane, co ma związek ze zwiększeniem wydajności. Każdy rolnik posiada na swoim podwórku przynajmniej ciągnik, ale z reguły liczba maszyn jest o wiele większa. Dlatego właśnie w rolnictwie istnieje pewien problem związany z ochroną środowiska.

Firmy zajmujące się odbiorem opon od ciągników rolniczych

odbiór opon od ciągników rolniczychTam, gdzie występują maszyny, odbywa się także ich bieżąca konserwacja. Każda maszyna mechaniczna musi mieć wymieniony olej, filtry, czy też okresowo opony, które się zużywają. Oczywiście każdy rolnik dba o te elementy i stara się je wymieniać w miarę potrzeb, jednak tutaj występuje pewien konflikt związany z ochroną środowiska. W końcu te wszystkie materiały eksploatacyjne trzeba gdzieś utylizować. Najmniej problemu jest w przypadku olejów i filtrów, gdyż istnieje wiele firm, które świadczą usługi ich utylizacji. Gorzej jest w przypadku zużytych opon. Na wielu podwórkach zalegają stare opony od sprzętu rolniczego. Nic dziwnego, gdyż odbiór opon od ciągników rolniczych, które są raczej duże gabarytowo to dość trudne zadanie logistyczne. Aby nie zanieczyszczały one środowiska trzeba je odpowiednio zutylizować za pośrednictwem specjalnych firm, które świadczą takie usługi i są w stanie odebrać od nas taki gabaryt. Innym rozwiązaniem, jest pozostawienie starej opony w zakładzie wulkanizacyjnym, w którym kupiliśmy nowy komplet. Mają one obowiązek za opłata odbierać te opony.

Pomimo tego, że rozwiązań jest kilka rolnicy mają problem z utylizacją opon i pozostawiają je w kątach swoich gospodarstw. Nie jest to korzystne dla środowiska i mam nadzieje, że rolnicy również zyskają tego świadomość. Może w najbliższej przyszłości utylizacja opon będzie częstsza, co wpłynie korzystnie na środowisko naturalne. Tym bardziej, że takie opony da się  przetworzyć na bardziej przydatne rzeczy.