Smart Home – czym są bramki „gateway?”

Większość instalacji inteligentnych domów opiera się na działaniu Wi-Fi. Aby jednak funkcjonowały one bez przeszkód, a użytkownik mógł sterować nimi z dość dalekiego zasięgu, wymagana jest specjalna bramka sieci. Jest to tak zwany gateway, którego zakup może okazać się niezbędny, aby poprawić komfort użytkowania automatyki mieszkaniowej.

Jak wykorzystać bramkę gateway?

gateway zigbeeBramka Wi-Fi gateway to niewielkie urządzenie przypominające modem. Umieszcza się je w centralnym punkcie domu, lokalu lub mieszkania, tak aby wszystkie instalacje Smart Home nie wychodziły poza zasięg bramki (który wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów). Po umieszczeniu urządzenia w wybranym miejscu należy połączyć je ze swoim telefonem. Można to zrobić dzięki dedykowanym aplikacjom na urządzenia mobilne o różnych systemach operacyjnych. Kiedy już oba urządzenia są ze sobą sparowane, można dołączać do sieci wszystkie instalacje inteligentnego domu, które zostały zamontowane – w tym moduły pozwalające na sterowanie roletami, ogrzewaniem czy oświetleniem. Jedna bramka Wi-Fi jest w stanie połączyć ze sobą nawet kilkadziesiąt urządzeń. Jakie są przykłady takich produktów? Polecana jest bramka gateway Zigbee, która ma zasięg nawet do 30 metrów i jest w stanie sparować 45 urządzeń o protokole tego producenta. Takie parametry zapewniają komfortowe użytkowanie instalacji Smart Home nawet spoza budynku, co ceni sobie z pewnością wiele osób.

Zazwyczaj sama bramka Wi-Fi nie jest sporym wydatkiem. Można ją dostać za kilkadziesiąt do około 100 złotych. To niewielki koszt, który pozwoli cieszyć się sporymi możliwościami wszystkich instalacji Smart Home. Zaleca się umieścić urządzenie w swoim domu, lokalu, a także biurze. Moduł bezproblemowo wychwyci zamontowane instalacje przez ścianę.