Rzetelnie wykonany przegląd samochodu

 

Standardowo przegląd samochodów osobowych jest wykonywany raz do roku, natomiast w przypadku nowego pojazdu nie później, niż w ciągu trzech lat od daty pierwszej rejestracji. Wyjątkiem są jedynie samochody z instalacją LPG, w przypadku których konieczne jest wykonywanie przeglądu regularnie raz do roku, niezależnie od wieku samochodu. Badania okresowe mogą być przeprowadzane zarówno w stacji podstawowej, jak i okręgowej. Jak wygląda przegląd techniczny samochodu?

Korzystamy z dobrze wykonanego przeglądu samochodu

przegląd samochodu we wrocławiuPrzegląd techniczny samochodu jest obowiązkowym badaniem stanu technicznego, jakie musi przejść każdy dopuszczony do ruchu pojazd. Za brak ważnego przeglądu możemy stracić dowód rejestracyjny i jednocześnie otrzymać grzywnę w wysokości maksymalnie 500 zł. Warto zadbać o rzetelnie wykonany przegląd samochodu we wrocławiu. Takie badanie składa się z trzech części, z których pierwsza to identyfikacja samochodu. Polega ona na sprawdzeniu numeru VIN oraz zgodności z dowodem rejestracyjnym. Kolejna polega na sprawdzeniu dodatkowego wymaganego wyposażenia, a trzeci to ocena zarówno podzespołów, jak i całych układów, w jakie jest wyposażony samochód. W celu szczegółowego zdiagnozowania samochodu, konieczne jest sprawdzenie układu kierowniczego, układu hamulcowego, oświetlenia oraz nadwozia. Oprócz tego ważny jest silnik, stan ogumienia oraz elementy wyposażenia, w tym działanie pasów bezpieczeństwa. Wykrywane w czasie przeglądów usterki dzieli się na stwarzające zagrożenie, istotne oraz drobne. W przypadku wykrycia usterek istotnych albo stwarzających zagrożenie, może nam zostać zatrzymany dowód rejestracyjny. Dopiero po wykonaniu naprawy i uzyskaniu pozytywnego wyniku podczas ponownie wykonanego przeglądu możliwe będzie bezpieczne poruszanie się po drogach.

Koszt badania technicznego samochodu osobowego jest ustalony na jednolitym poziomie, aby uniknąć negatywnych konsekwencji różnicowania cen. Wyższe ceny dotyczą wyłącznie samochodów z instalacją LPG. Aby uniknąć sytuacji, w jakiej kierowcy by jeździli po różnych stacjach wyłącznie w celu podbicia przeglądu, ustawowo został wprowadzony obowiązek zapłaty za przegląd jeszcze przed wjazdem na kanał. Informacja o przeprowadzonym badaniu jest wprowadzana do bazy CEPiK.