Montaż paneli podłogowych na posadzce nie ogranicza się jedynie do wyboru odpowiednich paneli. Bardzo ważny, choć czasem zrzucany na drugi plan, jest wybór właściwego podkładu pod panele. Rodzajów podkładów jest wiele, tak samo, jak funkcji, które mają spełniać. Podkład pod podłogę z paneli wybieramy zgodnie z naszymi oczekiwaniami, jak również dopasowujemy go do warunków technicznych.
Funkcje podkładów pod panele
Panele podłogowe to niekwestionowany król naszych podłóg. Nieograniczona niemal gama kolorystyczna sprawia, że podłogę można dopasować do każdego stylu. Jednak wybór pasujących nam paneli to jedno, drugą kwestią jest dopasowanie odpowiedniego podkładu. Mata pod panele podłogowe może pełnić wiele funkcji, w zależności od warunków technicznych i naszych oczekiwań. Inny podkład wybierzemy na podłogę z ogrzewaniem podłogowym, inny na podłogę o słabej izolacji termicznej. Mata pod panele podłogowe może pełnić również funkcje wygłuszające, jako izolacja akustyczna, lub wyrównać nieznacznie nierówną podłogę. Ale po kolei. Jeśli mamy do czynienia z ogrzewaniem podłogowym, najistotniejszą informacją podczas zakupu podkładu pod panele będzie opór cieplny. Im ten współczynnik niższy, tym lepiej, a praca instalacji grzewczej będzie bardziej wydajna. Chociaż przy ogrzewaniu podłogowym poleca się stosowanie posadzki z kafli, które doskonale przewodzą ciepło, w dzisiejszych czasach panele są równie dobrym wyborem. Pamiętać jedynie należy o wyborze tych, które przeznaczone są do montażu na podłogę z ogrzewaniem podłogowym (posiadają specjalne oznaczenia). W takim wypadku najlepszym wyborem będzie mata poliuretanowo-mineralna (PUM) lub polietylenowa o wysokiej gęstości (PEHD). Jeśli natomiast mamy do czynienia z nierówną podłogą, można spróbować wyrównać ją za pomocą podkładów z polistyrenu ekstrudowanego (XPS). Podkład ten jet dość gruby, jednak w trudnych przypadkach nie zastąpi wylewki samopoziomującej.
Inne podkłady do zadań specjalnych to te przeznaczone na zimne podłogi, czyli nad nieogrzewane pomieszczenia, takie jak piwnica, garaż, czy po prostu w przypadku podłogi na gruncie. Izolacyjność cieplną może poprawić podkład z polistyrenu o grubości minimum 6 mm. Jeśli natomiast zależy nam na lepszej izolacji akustycznej, sprawdzi się mata PUM lub PEHD.