Profesjonalna wiatrówka sportowa

Sportowe wiatrówki były nieporównywalnie bardziej precyzyjne niż ich rekreacyjne odmiany, czasem mając celność podobną do tej, jaką posiadały cywilne egzemplarze broni palnej, przeznaczonej do strzelania precyzyjnego. Nie wszystkie wiatrówki nadawały się jednak do celów sportowych, nawet te które były rekomendowane przez samych producentów. Do konkurencji wielobojowych oraz strzelectwa wiatrowego mogły być używane tylko najlepsze wersje karabinów sportowych.

Precyzyjne wiatrówki od Hatsana

wiatrówka hatsanW przypadku strzelectwa sportowego, celność była najważniejszym, ale nie jedynym, wymaganiem, jakie zawodnicy stawiali swoim karabinom. Równie ważne było wyważenie, waga i jakość materiałów, a na tym polu bardzo wiele ogólnodostępnych modeli wiatrówek nie spełniało wysokich wymagań zawodowców. Jednymi z najbardziej polecanych, natomiast, stały się wiatrówki od Hatsana, firmy która od niedawna weszła na rynek strzelectwa sportowego, do tej pory zajmując się głównie modelami rekreacyjnymi. Sportowa wiatrówka Hatsan odróżniała się od pozostałych modeli w swoim przedziale cenowym przede wszystkim wykonaniem. Zamiast drewna, lub imitacji takowego, do odlewu korpusu zastosowano bardzo dobrej jakości tworzywa sztuczne, dzięki któremu wiatrówka stawała się o jedną trzecią lżejsza niż porównywalny model o podobnych gabarytach. Jako że był to karabin przeznaczony do precyzyjnego strzelania, został fabrycznie wyważony tak, by umożliwiać długie celowanie w dogodnej pozycji, bez konieczności kompensacji nierówno rozłożonej wagi. Komfort użytkowania jeszcze bardziej zwiększała wygodna poduszka na kolbie, która szybko stała się jedną z największych i najbardziej zachwalanych zalet karabinu. Zastosowanie bardzo dobrze zaprojektowanych szczerbinek ułatwiało natomiast strzelanie bez użycia żadnych przyrządów optycznych, choć karabin mógł być w takowe wyposażony, dzięki zainstalowanym szynom montażowym, znajdującym się na grzbiecie korpusu.

Sportowe wiatrówki Hatsana były modelami uniwersalnymi, spełniającymi wymagania profesjonalnych strzelców sportowych, ale również będącymi na tyle przyjaznymi użytkownikowi, by można było szkolić na nich nowicjuszy. W wielu klubach strzeleckich coraz częściej zastępowały więc starsze modele wiatrówek, stając się głównym wyposażeniem dla całej kadry.