Piękne wnętrza czyli jak wybrać architekta

Definicja słowa „architektura” zawiera w sobie dwa podstawowe znaczenia: zbiór obiektów stworzonych na określonym terenie, które mają zaspokoić określone potrzeby człowieka oraz rodzaj działalności mającej na celu organizowanie i kształtowanie przestrzeni wokół nas. A najbliższa naszemu sercu przestrzeń to wnętrza, w których funkcjonujemy na co dzień.

Do małego wnętrza tylko dobry architekt

architekt wnętrzTrudno jednoznacznie stwierdzić, czy najważniejszą przestrzenią dla każdego człowieka jest ta, w której pracuje czy ta, w której odpoczywa. Wydaje się, że obie są jednakowo ważne gdyż obie wpływają bezpośrednio na jakość naszej pracy i odpoczynku. O ile mamy raczej pośredni wpływ na to, jak wygląda nasze osiedle, blok, w którym mieszkamy czy biurowiec, w którym pracujemy to możemy w dużym stopniu zdecydować o wyglądzie naszego mieszkania czy domu. Wydawałoby się, że im mniejsza przestrzeń tym łatwiej ją uporządkować i zorganizować. Nic bardziej mylnego. Duże powierzchnie dają możliwości wielu różnych rozwiązań. Małe mieszkanie będzie zawsze wyznawaniem dla architekta. Połączenie wizji klienta z możliwościami jego mieszkania są często bardzo trudne i tylko doskonały architekt wnętrz znajdzie satysfakcjonujące klienta i możliwe do przeprowadzenia rozwiązania. Mieszkania, szczególnie te w starych blokach i kamienicach posiadają często niemożliwe do przeniesienia instalacje wodno-kanalizacyjne lub ściany nośne, które czynią niezwykle trudnym przebudowę pomieszczeń czy zmianę ich funkcji. W gestii architekta leży znalezienie takich rozwiązań, które w maksymalny sposób zbliżą efekt końcowy do oczekiwań klienta. W celu uzyskania takiego efektu niezbędna jest wiedza o najnowocześniejszych rozwiązaniach, materiałach i technologiach oraz znajomość najmodniejszych trendów. Niezbędną w pracy architekta jest pewien rodzaj wrażliwości, który pozwala na postrzeganie danej przestrzeni jako artystycznego wyrażenia własnego wnętrza przy równoczesnym szacunku dla wnętrza i potrzeb klienta.

Niezwykle cennym atutem dobrego architekta wnętrz jest współpraca ze sprawdzonymi wykonawcami. Brak porozumienia na linii architekt – wykonawca przeważnie skutkuje przedłużeniem prac i znacznie obniża komfort współpracy, co może mieć bezpośrednie przełożenie na ostateczny efekt. Architekt z własnym zapleczem wykonawczym oraz dobrą znajomością rynku i najnowszych rozwiązań jest gwarancją dobrze zaprojektowanego mieszkania.