Omacnica w plonie kukurydzy

Coraz częściej w Polsce dochodzi do zagnieżdżenia się omacnic w kukurydzy, przez co z roku na rok możemy mieć coraz gorsze plony. Należy temu zapobiegać, do czego służy przede wszystkim obserwacja oraz późniejsze działanie. Bardzo często należy wtedy skorzystać z biologicznego bądź chemicznego środka do interwencji.

Sposoby na omacnicę w kukurydzy

zwalczanie omacnicyKażdego roku straty w plonach kukurydzy wynoszą aż 15% i jest to najczęściej wywołane omacnicą prosowianką, która może również rozwijać się na innych roślinach, jednak nieco mniej licznie. Ważne jest, aby zwalczanie omacnicy było poprzedzone obserwacjami oraz wyliczeniami. Tylko dzięki temu możemy w najbardziej odpowiednie dni użyć środków interwencyjnych chemicznych albo biologicznych. W Polsce na chwilę obecną raczej nie stosuje się środków chemicznych, gdyż wymagają one od nas specjalnej aparatury oraz najlepiej rozpylania z lotu drona. Wylęg tych gąsienic trwa od końca lipca do sierpnia. To ogromny szkodnik, który niszczy każdy element kukurydzy, przez co roślina ta ma problemy z transportem wody, składników odżywczych, a tym samym rozwojem, przez co zaczyna obumierać.  Bardzo popularne stają się również pułapki feromonowe. Ustawia się je na odpowiedniej wysokości w zależności od gatunku omacnicy. Obecnie dostępne są pułapki delta, więcierzowe oraz kominkowe. Uważa się też, iż więcierzowe są jednymi z najbardziej skutecznych w ramach ochrony naszych plonów kukurydzianych.

Jeżeli chcemy uniknąć omacnicy w naszych plonach kukurydzy warto zainteresować się pułapkami feromonowymi. Z kolei, gdy wiemy, iż mamy już lęg w naszych zbiorach warto pomyśleć o rozwiązaniach chemicznych bądź biologicznych. W tej sytuacji należy dobrać odpowiedni preparat, a także najkorzystniejszy czas na rozpylenie.