Obroża czy szelki?

Jeżeli chodzi o akcesoria dla zwierząt to najczęstszym dylematem wśród właścicieli psów jest wybór pomiędzy szelkami, czy też obrożą dla swojego czworonożnego towarzysza. Jeżeli chodzi o inne akcesoria to zazwyczaj nie mamy takich dylematów. Generalnie zależy to tylko i wyłącznie od naszych preferencji, chyba że wybieramy dla psów specjalnych, czyli na przykład tych, które mają problemy z zachowaniem, czy też psów chorych oraz starszych, a także takich, które są użytkowymi zwierzętami, gdzie zazwyczaj muszą one zawsze poruszać się w specjalistycznych, stworzonych wyłącznie dla nich szelkach.

Dobór odpowiedniej obroży lub szelak dla psa

solidna obroża półzaciskowaJeżeli chodzi o szelki to sprawdzą się one przede wszystkim w różnych sportach, są one na przykład dedykowane do dogtrekkingu czy też canicrossu, gdzie bywają niezastąpione. Dla niektórych psów, do użytku codziennego dobrym rozwiązaniem będzie solidna obroża półzaciskowa. Pozytywnym aspektem tego typu obroży jest szybkość jej wkładania oraz zdejmowania. W przypadku jej ściśnięcia mamy pewność, iż pies nie ściągnie jej ze szyi. Półzaciski ładnie prezentują się w formie łańcuszka, chociaż mogą one być wykonane z wielu materiałów. Łańcuszkowe świetnie będą się komponować ze smyczą zrobioną z tego samego materiału, która zazwyczaj posiada inną jedynie rączkę. Należy pamiętać, iż takich smyczy nie powinno się stosować w przypadku gdy nasz pies strasznie ciągnie nasz smyczy. Tego typu obroża mogłaby zrobić mu krzywdę, wtedy lepszy rozwiązaniem będą specjalistyczne szelki oraz oczywiście nauka chodzenia przy nodze, oraz obojętnie psa na bodźce ze środowiska, która w niektórych przypadkach jest bardzo trudna, jednakże należy pamiętać, iż każdego psa da się tego nauczyć – musimy jedynie uzbroić się w dużą cierpliwość. Pozostałymi materiałami, z których może być stworzona nasz półzaciskowa obroża dla psa są przykładowo bardzo popularne taśmy, gdzie mamy możliwość wyboru koloru oraz wzorkach na taśmie. Ostatnio popularne są również obroże wykonane z linek wspinaczkowych splecionych w warkocz, które bardzo ładnie się prezentują.

Ostatecznie nasz zakup musi być dobrze przemyślany, najpierw musimy określić przeznaczenie wybieranych przez nas akcesoriów dla psów. Innym rozwiązaniem i chyba najlepszym w tego typu sytuacjach jest zakup kilka rodzajów obroży oraz szelek różnego typu.