Obowiązkowe szczepienia zwierząt

Posiadanie zwierzęcia wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Należy dbać o jego odpowiednią dietę, obserwować czy nie choruje i oczywiście zabierać je na regularne szczepienia i kontrole u weterynarza. Jakie szczepienia są obowiązkowe? Jak często należy je wykonywać? Czy warto wykonywać szczepienia dodatkowe u psów? W poniższym tekście postaram się to przedstawić.

Jak często należy wykonywać szczepienia swojego psa? 

szczepienia psaKażdy właściciel psa z pewnością wie, że swojego pupila należy szczepić okresowo. Jest to obowiązkowe i zalecane przez wszystkich lekarzy weterynarii. Szczepionki to preparaty, które mają działanie profilaktyczne. Umieszczone są w nich specjalne fragmenty drobnoustrojów. Są one nieszkodliwe dla organizmu zwierzęcia, pobudzają jedynie jego układ odpornościowy do działania. Komórki tego układu zapamiętują formę wirusów i przy przyszłej inwazji zdolne są do ich zniszczenia – dzieje się to bez przechodzenia choroby. Dlatego szczepienia są tak ważne, aby nasz pies nie przechodził ciężkich i groźnych chorób. Obowiązkowe szczepienia psa to między innymi szczepienie przeciwko wściekliźnie, nosówce czy parwowirozie. Inne szczepienia są tak zwanymi szczepieniami dodatkowymi, które jednak warto wykonać. Przed przystąpieniem do szczepień należy jednak skonsultować się z lekarzem weterynarii, które ustali, które z nich są potrzebne bardziej lub mniej, zaleci odpowiedni komplet szczepień oraz powie co jaki czas należy je powtarzać. Pierwsze szczepienia podstawowe wykonuje się już w drugim miesiącu życia i należy je powtarzać co roku przez pierwsze lata życia. Kiedy pies jest starszy, szczepić go wystarczy co dwa lub trzy lata, aby zapewnić mu pełną ochroną przeciwko najgroźniejszym chorobom wirusowym. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nie grozi mu żadna niebezpieczna czy nawet śmiertelna choroba. 

Szczepienia obowiązkowe dla psów są bardzo ważne, należy wykonać je w odpowiednim czasie u lekarza weterynarii. Warto prowadzić także książeczkę zdrowia psa, aby wiedzieć, kiedy zbliża się termin kolejnego szczepienia. Tam także znajdziemy informacje o tym, jakie było to szczepienie. Książeczka zdrowia mówi też lekarzom jakie inne badania zostały wykonane u naszego psa, na przykład kiedy ostatni raz był odrobaczany.