Przed rozpoczęciem budowy naszego wymarzonego domu, ważne jest , aby przemyśleć kilka elementów związanych z budową podstawowych instalacji, takich jak instalacja kanalizacyjna, grzewcza czy energetyczna. Są one niezbędne człowiekowi do normalnego funkcjonowania, dlatego należy przygotować się na jak najszybsze ich skonstruowanie, jeżeli zależy nam na szybkiej przeprowadzce do do nowego domu.
Podstawowe instalacje w nowym domu
Jeszcze przed przystąpieniem do budowy warto rozeznać się, czy okoliczne domy są podłączone do sieci kanalizacyjnej. Przyłączenie do sieci rozwiązuje wiele problemów, jest praktycznie bezobsługowe i wymaga jedynie opłacania niewielkiej opłaty za ścieki co jakiś czas. Nie zawsze jednak jest taka możliwość, aby przyłączyć się do sieci kanalizacyjnej. Sytuacja taka ma miejsce zazwyczaj w mniejszych wsiach albo na nowo wybudowanych osiedlach nowych miast, gdzie instalacja ta nie została jeszcze przeciągnięta. W takim wypadku pozostaje nam jedynie budowa szamba. Jeżeli mieszkamy w Krakowie i zależy nam na jak najniższej cenie za szamba betonowe małopolska jest regionem, w którym najłatwiej znaleźć firmę oferujących budowę takiej instalacji. Przed budową warto upewnić się, czy rozmiary naszego podwórza oraz charakterystyka gruntu działki nadają się do budowy szamba. Kolejną niezbędną instalacji jest instalacja grzewcza. W tym przypadku, budując nowy dom na terenie Małopolski, nie mamy innego wyjścia niż budowa pieca na paliwa ekologiczne lub podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, o ile to drugie jest w ogóle możliwe. Ze względu na tragiczną jakość powietrza w Małopolsce nie ma już możliwości korzystania z pieców na węgiel czy drewno. Kolejna aspekt to sposób, w jaki chcemy ogrzewać dom. Mamy do wybory tradycyjne kaloryfery lub ogrzewanie podłogowe. Te pierwsze sprawdzą się w przypadku, gdy domowników często nie ma w domu, a po powrocie ważne jest, żeby jak najszybciej podnieść temperaturę powietrza.
Ogrzewanie podłogowe sprawdzi się w przypadku domów, w których przez większość doby ktoś przebywa. Jest ono bowiem dużo mniej wydajne niż ogrzewanie za pomocą kaloryferów, ogrzanie powietrza może trwać nawet kilka godzin, dlatego nie można dopuścić do wyłączenia ogrzewania przy ogrzewaniu podłogowym.