Nietypowe rodzaje włóczki

Wiele kobiet obecnie zwraca się w kierunku rękodzieła i chętnie zajmuje się wykonywaniem kartek okolicznościowy, szyciem ubranek, czy robieniem maskotek z filcu. Również bardzo popularne stało się dzierganie na drutach oraz robienie na szydełku. Do tego niezbędne są nie tylko odpowiednie akcesoria, ale przede wszystkim dobra włóczka. Jest ich bardzo dużo rodzajów.

Włóczka wełniana lub bawełniana

wełna włóczka ze sklepu internetowegoBardzo często wybierana jest wełna włóczka ze sklepu internetowego. Może to być wełna owcza lub kozia, a nawet wełna z alpaki. Wełna jest przede wszystkim bardzo ciepła, a niektóre jej rodzaje, na przykład wełna merynosów, jest antyalergiczna i bardzo miękka w dotyku. Wełnę można bez problemu dostać także w sklepach stacjonarnych. Jej szczególnym rodzajem jest wełna czesankowa, która nadaje się zarówno do robienia na specjalnych, ogromnych drutach, można nią ,,dziergać” rękami, jak również wykorzystywać do filcowania. Mniej znane są włóczki robione z materiałów pochodzenia roślinnego. Są to na przykład włóczki bawełniane, lniane czy jedwabne. Są rzadziej spotykane, często droższe, ale też o wiele delikatniejsze. Nadają się do robienia lżejszych, letnich ubranek. Przykładowo jedwab jest bardzo przewiewny i delikatnie błyszczący, len natomiast jest bardzo uniwersalny. Jakie są inne modele nietypowych włóczek? Do bardziej spektakularnych projektów, czy na przykład do wykonywania rzeczy dla dzieci. Są to włóczki z pomponikami, czy włóczki bardzo puchowe. Raczej nie robi się z nich sweterków czy czapek. Sprawdzają się przy ozdobnych kocach czy szalikach. Można je łączyć z innymi włóczkami i wykorzystać je tylko do wykończenia dzieła. Są one różnokolorowe, melanżowe, a nawet metaliczne. Warto wspomnieć też o włóczkach metalicznych właśnie, o tych brokatowych oraz o cieniowanych, czyli takich, które mają włókna wybarwione na wiele odcieni tego samego koloru, od najciemniejszego do najjaśniejszego.

Takie włóczki także nie spodobają się każdemu. Raczej też stosuje się je do wyjątkowych projektów robionych na zamówienie. Choć są oczywiście osoby które kochają brokat, złoto i srebro i chętnie by wzięli koc pełen mieniących się dodatków. Zawsze jednak przed wyborem włóczki trzeba się dobrze namyśleć nad projektem i do niego dopasowywać wełnę.