Na łodziach oraz jachtach montuje się akumulatory, które są odporne na silne wstrząsy oraz niskie temperatury. Powinny mieć też możliwość montażu pod dowolnym kątem. Powinny również posiadać zdolność regeneracji po głębokich rozładowaniach. Ponadto powinny cechować się również dużą pojemnością, oraz ulegać wolnemu samorozładowaniu.
Cechy akumulatora stosowanego w łodziach
Mówi się, że drugim sercem łodzi poza silnikiem jest akumulator. Na rynku jest kilka rodzajów akumulatorów, jednak najlepsze akumulatory żelowe do łodzi są najczęściej wybierane przez kupujących. Akumulatory tego typu są całkowicie bezobsługowe, odporne na głębokie wyładowania i niezwykle bezpieczne. Dzięki temu, że elektrolit jest zagęszczony nie dochodzi do wycieków. Akumulator tego rodzaju może pracować w dowolnej pozycji, bez ryzyka wycieku. Nie wymagają one konserwacji, ani uzupełniania płynu. Cechują się odpornością na niskie temperatury. Akumulatory stosowane w łodziach można podzielić na dwa rodzaje – rozruchowe, służące do uruchomienia silnika, oraz pokładowe, które zasilają elektronikę pokładową. Na pokładzie znajduje się wiele urządzeń, które są zasilane np. lodówka, zmywarka, nawigacja czy oświetlenie. Specjalne akumulatory do łodzi przystosowane są do okresowego stosowania. Kolejnym popularnym rodzajem akumulatorów do łodzi, to akumulatory typu AGM. Świetnie sprawdzają się zarówno w pracy cyklicznej, jak i buforowej. Akumulatory tego rodzaju są również bezpieczne w stosowaniu i nie dochodzi do wycieków elektrolitu. Dzięki wypełnieniu jego wnętrza włóknem szklanym elektrolit wewnątrz jest szczelnie zamknięty i nie dochodzi do rozlania. Jest to bardzo ważne przy dużych wstrząsach. Akumulatory żelowe oraz AGM należy ładować tylko specjalnymi ładowarkami. W przypadku zastosowania klasycznego prostownika dojdzie do przeładowania i zmniejszenia pojemności akumulatora. Przy zastosowaniu tradycyjnego prostownika może dojść nawet do uszkodzenia akumulatora, dlatego nie zaleca się ich stosowania.
Ładowanie akumulatorów żelowych do łodzi jest całkowicie bezpieczne, ponieważ nie wydzielają się żadne gazy, które mogłyby prowadzić do zatrucia lub wybuchu. Dzięki hermetycznej konstrukcji nie są wydzielane opary, ani nie dochodzi do wycieków kwasu. Należy pamiętać o ładowaniu ich specjalnymi ładowarkami, które nie doprowadzą do przeładowania.