Korzystamy ze specjalistycznego wiercenia studni

Współcześnie trudno sobie wyobrazić domy bez stałego dostępu do wody. Jest ona potrzebna każdego dnia, zarówno w celach spożywczych, jak i higieniczno-sanitarnych. Wybierając odpowiednią działkę pod budowę domu, warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, skąd będziemy pozyskiwać wodę i jakie koszty będą się z tym wiązały. Do wyboru będziemy mieć podłączenie do sieci wodociągowej albo budowę studni głębinowej. Warto poznać dokładniej ten temat oraz odpowiednio zaplanować prace.

Zalety specjalistycznego wiercenia studni

specjalistyczne wiercenie studni na działce we wrocławiuZdarzają się takie przypadki, kiedy na danym terenie występują ograniczenia w zakresie budowy studni. Informacje w tym zakresie możemy znaleźć w planie zagospodarowania przestrzennego dostępnego we właściwym miejscowo urzędzie. Taki dokument można sprawdzić także w przypadku, kiedy nie jesteśmy właścicielem działki lub nieruchomości. Jeżeli zainteresuje nas specjalistyczne wiercenie studni na działce we wrocławiu znajdziemy takie usługi. W przypadku zamiaru wywiercenia studni o głębokości większej niż 30 metrów, nie potrzebujemy żadnego zezwolenia. Wystarczające jest zgłoszenie zamiaru budowy studni. Wyjątek stanowi jednak sytuacja, kiedy ilość pozyskiwanej w ten sposób wody przekroczy pięć metrów sześciennych na dobę. Jest to bardzo wysoki poziom zużycia i zazwyczaj wynika z faktu, że woda jest wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej. Chcąc zgłosić budowę studni, powinniśmy przygotować plan z rysunkiem umiejscowienia studni oraz dokumentami potwierdzającymi posiadane prawo do dysponowania nieruchomością. Dodatkowe dokumenty mogą być wymagane, jednak jest to regulowane wewnętrznymi przepisami. Ewentualny sprzeciw może nastąpić w ciągu 30 dni od dokonania zgłoszenia w urzędzie. Jeżeli nie nastąpił taki sprzeciw, to możemy rozpocząć budowę studni. Ważność takiej zgody wynosi dwa lata, a po upływie tego czasu należy powtórnie złożyć wniosek.

Planując budowę studni o głębokości powyżej 30 metrów, albo o planowanym zużyciu powyżej pięciu metrów sześciennych na dobę, powinniśmy zapoznać się z przepisami Prawa Wodnego oraz Prawa Górniczego i Geologicznego. Konieczne jest wykonanie projektu prac geologicznych oraz tak zwany operat wodnoprawny. Właściwe kwalifikacje w tym zakresie posiadają hydrogeolodzy oraz projektanci instalacji wodnych i kanalizacyjnych.