Korzystamy z zalet wapna nawozowego

Wapno ma wpływ na odczyn gleby, a ten decyduje między innymi o sposobie wykorzystania składników pokarmowych dostarczanych roślinom. Tak więc wapno będzie miało wpływ na wykorzystywanie potencjału gleby. Jednak warto wiedzieć jakie wapno nawozowe warto wybrać na pole, aby jego działanie było jak najbardziej optymalne i szybko przynosiło oczekiwane efekty.

Wybór najlepszego wapna nawozowego

wapno nawozowe producentJednym z pierwszych zabiegów o charakterze agrotechnicznym, jaki wykonywany powinien być po zakończeniem prac powiązanych ze zbiorami jest wapnowanie. Na rynku dostępnych jest wiele form wapna, jeszcze większa jest ilość źródeł z jakich możemy je zakupić. Jeżeli chcemy kupić dobre jakościowo wapno nawozowe producent powinien zadbać o najlepszą jakość. Należy pamiętać, iż wapno jest tak samo istotne jak saletra czy mocznik. Warto wybierać wapna wyłącznie ze sprawdzonych źródeł, które jest opatrzone odpowiednią kartą produktu. Nie należy w takim wypadku kierować się wyłącznie ceną jednostkową w przeliczeniu na tonę. Ważny jest skład oferowanych produktów, a także ich reaktywność. Najbardziej efektywnym sposobem porównywania jest porównanie ilości czystego składnika oraz reaktywności. Odpowiedź na pytanie odnośnie wyboru określonego rodzaju wapna, będzie uzależniona od efektu jaki chcemy uzyskiwać w ten sposób. Najszybsze działanie wykazują nawozy w formie wapna tlenkowego. Nazywane inaczej jest ono wapnem palonym albo wapnem budowlanym. Z uwagi na szybkość działania, takie wapno może być rozwiązaniem w przypadku ciężkiej gleby oraz takiej, która ma bardzo niski odczyn pH. Jeżeli jednak zostanie wykorzystane także na lżejszej glebie, to należy pamiętać o tym, aby dawka nie była za wysoka. Taki rodzaj wapna nie jest zalecany do stosowania pogłównego, o czym koniecznie należy pamiętać.

Znacznie bezpieczniejszą w stosowaniu odmianą wapna jest wapno węglanowe. Jest to forma wapnia, która w sposób naturalny występuje w przyrodzie. Działanie takiego nawozu jest wolniejsze od wapna tlenkowego, jednak w dłuższej przestrzeni czasu wykazuje znacznie wyższą skuteczność. Chcąc uzyskać szybki efekt poprawy poziomu pH, a obawiając się stosowania wapna tlenkowego, możemy zdecydować się na kredę nawozową, która w istocie jest także wapnem węglanowym.