Jaki powinien być plac zabaw dla dzieci?

W wielu miastach i mniejszych miejscowościach zaczyna się pojawiać coraz więcej miejsc rozrywki dla najmłodszych. Są to w głównej mierze place zabaw, które przystosowane są do zabawy zarówno dla młodych, jak i już nieco starszych maluchów. Jak się okazuje, przestrzeń nie stanowi sporego wyzwania dla projektantów takich placów, gdyż najbardziej wymyślne konstrukcje nie zajęły wcale dużo miejsca. Nie mogą oni jednak zapomnieć o kilku ważnych sprawach.

Czy obecne place zabaw są wystarczająco bezpieczne?

nowoczesny drewniany plac zabawKażdy projektant placu zabaw chciałby, by to właśnie jego konstrukcja cieszyła się jak najwyższą popularnością. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tak było. Należy jednak skupić się przede wszystkim na dwóch rzeczach — bezpieczeństwo i atrakcyjność. O pierwszą z nich rodzice nie muszą się przesadnie martwić, gdyż współczesne place zabaw muszą zostać dokładnie przebadane i zatwierdzone przez ekspertów. Dopiero kiedy konstrukcja nadaje się do użytku, a tym samym w żadnym stopniu nie zagraża maluchom, zostanie ona oddana do użytku. Wpływ na bezpieczeństwo ma między innymi dobór właściwych materiałów, stworzenie barierek zabezpieczających oraz dostosowanie wysokości placu do dopuszczalnego wieku dzieci. Wysoką popularnością cieszy się nowoczesny drewniany plac zabaw, nie tylko przez wysoką wytrzymałość konstrukcji, ale również spore możliwości, jakie daje projektantom. Twórcy placów zabaw z reguły dzielą je na elementy, przez co osoba zamawiająca taki plac może z łatwością dostosować wielkość atrakcji do miejsca, którym dysponuje. Tym samym można stworzyć domki z mostkami drewnianymi, zjeżdżalnie lub bujaki, odpowiednie dla wieku dzieci. Możliwość łączenia zestawów jest korzystna, gdyż w przypadku poszerzenia powierzchni, taki plac zabaw z łatwością będzie można rozbudować.

Osoba zamawiająca plac zabaw może wcześniej przeprowadzić ankietę, z której dowie się, jakich atrakcji oczekują dzieci z okolicy. Tym samym można dostosować je pod indywidualne potrzeby najmłodszych oraz ich rodziców. Na stronach producentów placów zabaw można znaleźć interesujące propozycje konstrukcji, które zachwycają swoim designem, kolorystyką oraz jakością wykończenia. Jest to gwarancja bezpiecznej zabawy przez wiele godzin z uśmiechem na ustach.