Zakup nowej łodzi to ogromna inwestycja i nie każdego miłośnika żeglarstwa stać na ten luksus. Dlatego wielu decyduje się na zakup starej łodzi, wymagającej remontu i renowacji. Sam proces odnawiania zakupionej jednostki stanowi często ogromną atrakcję. Możliwość dania łodzi drugiego życia i wykończenie jej według własnego pomysłu to wielka zaleta zakupu wysłużonej już jednostki. Pamiętajmy jednak, że remont łodzi powinien być dobrze rozplanowany w czasie.
Renowacja łodzi krok po kroku
Jak podejść do odnowienia swojej starej łodzi? Na początek zaplanujmy dokładnie, jakie prace mają być wykonane. Warto zrobić listę, na której wyszczególnimy wszystkie konieczne czynności. Lista powinna zawierać także potrzebne produkty oraz szczegółowy kosztorys prac, co ułatwi nam ich rozplanowanie zgodnie z posiadanym budżetem. Pamiętajmy, że remont łodzi warto zacząć od prac konstrukcyjnych, dopiero później zajmujemy się wykończeniem wnętrza. Wszystkie prace warto zaplanować na sezon zimowy, co da nam dużo czasu przed rozpoczęciem nowego sezonu. Remontowanie łodzi w sezonie letnim wyłączy jednostkę z użytku, co może być frustrujące lub w przypadku, gdy łódź ma na siebie zarabiać, pozbawi nas tej możliwości. Prace konstrukcyjne często wiążą się z poważniejszymi naprawami. Jeśli zatem nie mamy doświadczenia, warto oddać łódź do doświadczonego fachowca. Odpowiednie przygotowanie konstrukcyjne łodzi to przecież podstawa bezpiecznego użytkowania. Po dokonaniu większych napraw możemy zająć się kosmetyką. Tutaj nie warto oszczędzać na właściwych preparatach, ponieważ woda nie będzie oszczędzać naszej jednostki. Jeśli zatem użyjemy tanich i złej jakości zamienników, nie będziemy długo cieszyć się efektem. Podstawa to dobrej jakości lakier poliuretanowy do łodzi, który zabezpieczy ją przed działaniem wody. Najpierw jednak należy odpowiednio przygotować powierzchnię do lakierowania. Właściwe jej odtłuszczenie to pierwszy element prac i warto używać do tego celu dobrych zmywaczy, które nie odparowują tak szybko i dzięki temu usuną wszelkie zabrudzenia. Odtłuszczoną powierzchnię szpachlujemy tam, gdzie jest to konieczne, najlepiej szpachlówką epoksydową. Po jej całkowitym wyschnięciu zaczynamy malowanie. Pamiętajmy, że lakiery oferowane są także przez sklepy budowlane czy motoryzacyjne, jednak prawdziwy lakier poliuretanowy do łodzi warto kupić w sklepie żeglarskim. Produkt ten musi być przeznaczony do trudnych warunków, jakimi jest stały kontakt z wodą, dlatego zwykłe lakiery zupełnie się nie sprawdzą, a oszczędności będą tylko pozorem.
Remont łodzi nie jest tanią inwestycją, dlatego często chcąc zaoszczędzić skłaniamy się do zakupu tańszych zamienników lub produktów gorszej jakości. Niestety takie oszczędności są pozorne, ponieważ złej jakości lakier czy farba nie zabezpieczą wystarczająco łodzi przed szkodliwym działaniem wody. Warto także skorzystać z porad ekspertów, szczególnie jeśli sami nie posiadamy zbyt dużego doświadczenia, zawsze lepiej unikać pomyłek, niż później naprawiać błędy.