Bez transporterów trudno wyobrazić sobie współczesny magazyn, zakład produkcyjny, czy fabrykę. Są one bardzo ważnym elementem automatyzacji pracy, dzięki której wykonywanie procesów produkcyjnych trwa bardzo krótko. W związku z ważną rolą transporterów, konieczna jest odpowiednia ich konserwowanie, a w razie potrzeby – wulkanizacja.
W jakim celu zgrzewa się taśmy transportowe?
Bez transporterów przenośnikowych trudno wyobrazić sobie współczesny magazyn, zakład produkcyjny czy sortownię paczek. Pełnią one bardzo ważną rolę w tak zwanej automatyzacji pracy, w związku z czym konieczne jest dbanie o te maszyny i ich regularna konserwacja. Ze względu na trudne warunki pracy, zastosowane w konstrukcji transporterów przekaźniki, czyli taśmy transportowe, od czasu do czasu mogą ulec uszkodzeniu. W takim wypadku konieczne jest skorzystanie z pomocy zakładu wulkanizacyjnego, który wykonuje tak zwane zgrzewanie taśm. Warto podkreślić, że transportery wymagają wykonywania okresowych przeglądów ich stanu technicznego, niezależnie od tego, czy widzimy jakąś usterkę czy nie. Jeżeli już do niej dojdzie, taśmę da się naprawić zgrzewając ją. Przed wykonaniem samego zgrzewania koniecznie jest wcześniejsze dokładne oczyszczenie powierzchni taśmy oraz usuniecie uszkodzonych jej obrzeży. Następnie wykonywane jest zgrzewanie taśmy, czyli klejenie dziur, przerw, pęknięć, a także zabezpieczenie odstających obrzeży taśmy, najbardziej narażonych na uszkodzenia. Warto tutaj dodać, że zgrzewanie taśm jest jedną z wielu metod klejenia tych przenośników, a decyzje, której metody używać podejmuje serwisant, określając wcześniej rodzaj taśmy i sposób jej produkcji. W zgrzewaniu taśmy do zaklejenia przerw i dziur używa się klejów opartych o kauczuk i stopionych mieszanek gumowych. Ten sposób zapewnia zdecydowanie najbardziej trwałe usuniecie usterek taśmy transportowej. W przeciwieństwie do mechanicznych sposobów naprawy taśmy, sprawnie wykonane zgrzewanie nie pozostawia na powierzchni taśmy transportowej praktycznie żadnych śladów.
Transportery przenośnikowe odgrywają obecnie tak dużą rolę w funkcjonowaniu zakładów produkcyjnych i fabryk, że bardzo istotne jest ich regularne konserwowanie. Dzięki temu nie dopuścimy do sytuacji, że któryś z transporterów odmówi posłuszeństwa i narazimy się na opóźnienia w realizacji zleceń. W przypadku uszkodzenia transporterów, a zwłaszcza ich taśm, koniecznie trzeba skorzystać z pomocy zakładu wulkanizacyjnego.