Jak działa wariograf?

Większość z ludzi wariograf łączy z przestępcami, którzy w trakcie przesłuchań są podłączani do tego urządzenia, aby sprawdzić ich prawdomówność. Nie mniej jednak zastosowanie tego sprzętu jest znacznie szersze i może być wykorzystywane nawet przez osoby indywidualne. Przede wszystkim jest ono często jedyną skuteczną metodą w sytuacji wymagającej udowodnienia lub poznania prawdy.

Czy badanie poligraficzne jest skuteczne?

wariograf - skuteczność badaniaPierwsze wariografy pojawiły się na rynku wiele dekad temu i najpierw były wykorzystywane przez służby specjalne, policję, a dopiero potem przez osoby prywatne. Dziś każdy z nas może skorzystać z badania wariograficznego, ponieważ świadczą takie usługi różne firmy oraz Instytut Badań Wariograficznych. Jeżeli chcemy mieć gwarancję rzetelnie przeprowadzonego badania, to najlepiej je zlecić specjalistom z instytutu, gdyż pracują tam certyfikowani testerzy, którzy posiadają dużą wiedzę i doświadczenie w tego typu badaniach. Jeżeli interesuje nas wariograf – skuteczność badania zależy od sposobu i formy jego przeprowadzenia. Wykonując je w Instytucie Badań Wariograficznych mamy pewność, że wyniesie ona nawet dziewięćdziesiąt pięć procent, ponieważ dysponuje on nowoczesnymi urządzeniami w wersji cyfrowej, które mają wymagane certyfikaty. Każdy zleceniodawca ma zagwarantowaną dyskrecję, szybki termin badania oraz tego samego dnia otrzymanie wyników. Jednakże trzeba pamiętać, że nie można nikogo zmusić do poddania się badaniu poligraficznemu, ponieważ przed przystąpieniem do niego konieczna jest pisemna zgoda. Bardzo często jest ono stosowane w trakcie rozpraw sądowych, zbierania dowodów w celu oskarżenia lub uniewinnienia danej osoby, jest też pomocne przy pomówieniach. Nie mniej jednak wariograf jest bardzo przydatny przy badaniu niewierności współmałżonka w trakcie sprawy rozwodowej.

Kiedyś wariografy były analogiczne, a wykonanie badania oraz jego właściwa interpretacja zabierały sporo czasu. Dziś stosowane są nowoczesne urządzenia cyfrowe, które błyskawicznie zapisują i analizują otrzymane dane. Dzięki temu zleceniodawca otrzymuje pożądane wyniki jeszcze tego samego dnia. Są one również dokładniejsze, zatem skuteczność jest wyższa. Pomimo, że metoda ta ma już kilkadziesiąt lat, to ciągle jest powszechnie stosowana.