Doświadczona opiekunka osób starszych

 

Starość jest okresem, który przeraża wiele młodych osób, ponieważ wizja niedołężności napawa lękiem. Osoby w podeszłym wieku mogą być samodzielne do ostatnich chwil, ale mogą też wymagać całodobowej opieki doświadczonego opiekuna.

Gdzie znaleźć opiekunkę dla osoby starszej?

opieka osób starszych w niemczechWiele osób posiada w swojej rodzinie choć jednego seniora, który wymaga określonej pomocy. Czasem może to być tylko zrobienie zakupów czy posprzątanie domu, ale może też być codzienna opieka. Kiedy osoba starsza nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować, przeważnie jej rodzina się nią opiekuje albo wynajmują płatną opiekunkę. Podobnie jest za granicą, gdzie nasi sąsiedzi dość często poszukują opiekunek dla takich osób. W wielu biurach pośrednictwa pracy jest bardzo dużo ogłoszeń jako opieka osób starszych w Niemczech, ponieważ polskie opiekunki mają u naszych zachodnich sąsiadów opinię pracowitych i profesjonalnych. Każdego roku do takiej pracy wyjeżdża nawet kilkanaście tysięcy kobiet w wieku od czterdziestu do sześćdziesięciu pięciu lat. Nie zawsze konieczne jest doświadczenie, ponieważ liczy się empatia, pracowitość i chęć niesienia pomocy osobom starszym. Czasem wymogiem koniecznym jest znajomość języka niemieckiego, ale bywają też ogłoszenia bez tej umiejętności, ponieważ można sobie poradzić. Oczywiście im mniej się wymagań spełnia, tym niższe wynagrodzenie, choć pomimo tego zawsze ono będzie wyższe niż to jakie oferowane jest na tym samym stanowisku w kraju. Jedynym minusem jest konieczność wyjazdu z Polski.

Do pracy jako opiekunka osoby starszej w Niemczech można wyjechać na własną rękę lub wykorzystując kontakty. Jednak to nigdy nie daje nam gwarancji stałej pracy z pewnym wynagrodzeniem. Jednie przez agencję pracy mamy pewność, że druga strona wywiąże się ze zobowiązania.