Czym się kierować wybierając rower dla dziecka?

 

Wielu dorosłych narzeka, że dzieci unikają zabaw na świeżym powietrzu, spędzając długie godziny przed ekranami komputerów. Jednak, aby odciągnąć swoją pociechę od gier komputerowych czy bajek, wcale nie musimy się zbytnio wysilać. Żadne dziecko nie oprze się wycieczce rowerowej, szczególnie kiedy podarujemy dziecku jego własny, pierwszy rower na dwóch kółkach. Czym jednak kierować się przy wyborze i na co zwrócić szczególną uwagę?

Czy rozmiar kół jest ważny w wyborze roweru dziecięcego?

lekki rower dla dziecka 16 calowyZakup roweru powinien być uzależniony przede wszystkim od wieku dziecka. Kiedy nasza pociecha jest już wyraźnie za duża na rowerek biegowy, jest to oznaka, że przyszła najwyższa pora na rower z pedałami. W przypadku dzieci od 4 do 6 roku życia, bądź niższych powinniśmy sięgnąć po model o rozmiarze koła 16″. Przede wszystkim w tym przypadku warto sięgnąć po lekki rower dla dziecka 16 calowy, który nie przysporzy mu problemów przy wsiadaniu oraz schodzeniu. Cięższe modele bardzo często są przyczyną licznych wypadków, kiedy dziecko nie jest w stanie zachować równowagi wsiadając na siodełko. Rower o rozmiarze kół 16′ możemy śmiało zakupić kiedy nasze dziecko kończy swoje trzecie urodziny. Psychologowie uważają, że w tym wieku dziecko jest w stanie opanować zdolność pedałowania oraz koordynacji. Rower zatem będzie nie tylko doskonałym sposobem na zabawę, ale również naukę i ćwiczenie koordynacji ruchowej. Warto jednak, szczególnie kiedy przerzucamy się z rowerku biegowego, zakupić model z dodatkowymi kółkami bocznymi. Pozwolą one zapanować maluchowi nad pojazdem, a dodatkowo nie zniechęcą go do podejmowania kolejnych prób podtrzymywania równowagi. Wielu producentów oferuje modele, z których dzieci mogą korzystać nawet do 8 roku życia, co oznacza, że jest to inwestycja na kilka lat. Warto więc dokładnie ją przemyśleć i wybrać idealnym rower dla własnego dziecka.

Rozmiary kół w rowerze dla dziecka mają bardo duże znaczenie. To od nich w dużej mierze zależy, czy dziecko poradzi sobie podczas jazdy oraz czy będzie w stanie zachować równowagę. Równie ważnym parametrem jest także wysokość siodełka, która będzie umożliwiała dziecku dosięgnięcie do pedałów oraz komfortową jazdę. Zdecydujmy się zatem na model, w przypadku którego możliwa jest regulacja siodełka. Dzięki temu sam rower będzie mógł dostosowywać się do wzrostu dziecka na przestrzeni kolejnych lat.