Czym są filamenty 3D?

Drukowanie w technologii 3D z roku na rok zdobywa coraz większą popularność, stopniowo będąc stosowany przez coraz większą liczbę użytkowników, również prywatnych. Zaczynając przygodę z drukiem 3D wiele osób skupia się jedynie na wyborze odpowiedniej drukarki, pomijając kwestie wyboru odpowiedniego materiału do wydruku. Jak się jednak okazuje, jest to spory błąd.

Jakie filamenty do wydruku 3D wybrać?

filament 3dDruk w technologii 3D stopniowo zdobywa coraz większą popularność. Głównym powodem tego stanu rzeczy jest fakt, że technologie tą można wykorzystywać zarówno do poważnych zastosowań naukowych, jak i do rozrywki. Większość osób decydując się na rozpoczęcie przygody z drukiem 3D niesłusznie skupia się na wyborze odpowiedniej drukarki. Tymczasem równie ważne, a pod niektórymi względami ważniejsze, jest wybranie odpowiedniego materiału do drukowania, czyli tak zwanego filamentu. Filament 3D jest jednak bardzo zróżnicowanym materiałem, dlatego bardzo ważne jest aby wybrać taki, który najlepiej będzie pasował do planowych zastosowań naszego wydruku. Jeżeli planujemy drukować w domu, do zastosowań naukowych, jedynym rozsądnym wyborem jest zakup filamentów PLA albo tez ABS. Są to filamenty, które ze względu na niską temperaturę topnienia, najlepiej nadadzą się do użycia w domu, przy wykorzystaniu mniej wydajnych drukarek 3D do użytku domowego. Ze względu na niską temperaturę topnienia, tego typu filamenty emitują w czasie wydruku minimalną ilość szkodliwych związków chemicznych, co również sprawia, ze można z nich wygodnie korzystać w warunkach domowych. Oczywiście jednak sprawa zupełnie inaczej wygląda w przypadku, gdy wydruków 3D chcemy używać w celach profesjonalnych, w  tym naukowych. W takim wypadku trzeba już używać specjalistycznych filamentów 3D, z domieszką innych surowców. Takie filamenty do przetwarzania wymagają użycia potężnych drukarek, które podgrzeją je do bardzo wysokich temperatur. Taki wydruk jest mniej bezpieczny ale wytworzone w te sposób produkty czy części cechują się niezwykłą trwałością.

Wydruk 3D rozwija się dynamicznie i zdobywa coraz to większą popularność. Oczywiście rozpoczęcie przygody z tym typem wydruku wymaga odpowiedniego przygotowania. Ważne jest nie tylko zakupienie dobrej drukarki, ale również kompatybilnych z nią materiałów do wydruku.