Czy wapno może zabić groźne mikroorganizmy?

Osady, które pozostają po naturalnych procesach oczyszczania w przydomowych i miejskich oczyszczalniach ścieków, mogą nadać się do ponownego wykorzystania. Wystarczy pozbyć się z ich składu metali ciężkich, aby móc użyć ich jako nawozy naturalne. W tym celu do tych osadów trzeba dozować różne substancje chemiczne, które zmienią ich skład chemiczny.

W jakim celu dozuje się wapno do osadów?

dokładne dozowanie wapnaPosiadacze przydomowych oczyszczalni ścieków zapewne zdają sobie sprawę, że z czasem zbiornik na nieczystości jest zapychany przez osady pozostające po oczyszczaniu nieczystości. Osady te stopniowo zmniejszają realną pojemność zbiornika, dlatego też warto wiedzieć, w jaki skuteczny sposób je zneutralizować lub utylizować. Okazuję się, że stosując dokładne dozowanie wapna do tego typu osadów pościelowych, można je wykorzystywać jako nawozy naturalne. Jak się okazuje dozując w odpowiedni sposób wapno do tego typu osadów, eliminowane są z nich wszystkie groźne substancje oraz organizmy chorobotwórcze. Według zapisów prawa stosowanie takich osadów jako nawozów jest dopuszczalne, nie mogą jednak znajdować się w ich składzie metale ciężkie. Najprostszym sposobem na usuniecie metali ciężkich ze składu osadów pościekowych, jest dozowanie wapna, gaszonego albo palonego. Dzięki temu można szybko i bardzo skutecznie zneutralizować osady, zmienić ich właściwości chemiczne, oraz je ustabilizować. Szczególną polarnością w tym przypadku cieszy się wapno palone, które jest w stanie ogrzać osady pościekowe aż do temperatury rzędu 700 stopni. Jest to w pełni wystarczająca temperatura, aby skutecznie zneutralizować osady pościekowe, ustabilizować ich skład chemiczny, oraz zabić wszystkie znajdujące się w tego typu osadach organizmy, które mogą być groźne dla zdrowia. Wapno palone zabija skutecznie takie groźne mikroorganizmy, jak bakterie, wirusy pasożyty czy też pierwotniaki. Dozowanie wapno nie może być jednak wykonywane przez osoby które się na tym nie znają. Ważne jest bowiem odpowiednie dobranie ilości użytego wapna oraz jego temperatury.

Ponowne wykorzystywanie osadów, które pozostają po oczyszczaniu nieczystości, jest zachowaniem proekologicznym. Oczywiście wcześniej takie osady należy zneutralizować, by nadawały się na przykład do używania jako nawozy. Można to zrobić, dodając do tych osadów mieszaniny wapna palonego lub gaszonego.